Bambuni Kvindeligaen: Månedens spiller, oktober

3. november 2025

Nogle stjernespillere råbes der højt om ugentligt, mens andre stjerner i ligaen udfolder sig en anelse mere i det skjulte. Månedens spiller er én af dem, vi ikke nødvendigvis hører om hver spillerunde, men hun er en spiller, der bomber og brager for sit hold – og af og til for landsholdet. Landsholdsbobleren, Olivia Simonsen, fra Sønderjyske var månedens spiller i oktober. 20 mål fordelt på 3 kampe – og smid så 5 assists oven i – resulterer i, at Simonsen får æren af at være dén spiller med den bedste samlede MEP i den forgangene måned.

Selvom Sønderjyske har haft en svær start på sæsonen, gør Olivia Simonsen i hvert fald sit for, at Sønderjyske spiller sig varme og bevæger sig opad i tabellen.

Scoringsprocent: 83,33%. Samlet MEP-score: 15,56

 

Hov! Inden du smutter...

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og deltag i lodtrækningen om 4 VIP billetter til dette års Final4 stævner (2 til herrernes + 2 til kvindernes)