En ny pokalvinder skal findes – fuld gang i billetsalget til Santander Final4

7. januar 2023

Der er fuld damp på billetsalget til herrernes Santander Final4, hvor GOG, Bjerringbro-Silkeborg, Ribe-Esbjerg HH og Skjern Håndbold kæmper om trofæ og hæder.

Vanen tro bliver det Jyske Bank Boxen, der danner rammen om super-begivenheden d. 18.-19. februar og en ting er sikkert i år, og det, er at der skal findes en ny pokalvinder, da de forsvarende mestre fra Aalborg Håndbold, tabte i kvartfinalen til GOG.

Netop GOG er det mest vindende hold i pokalturneringen, da fynboerne står noteret for 10 titler. Skjern Håndbold har også ved 3 lejligheder smagt sejrens sødme, Ribe-Esbjerg HH og Bjerringbro-Silkeborg har deres første trofæ til gode (BSH har faktisk været i 4 pokalfinaler gennem tiderne).

De seneste 10 sæsoners vindere er:

Aalborg Håndbold
Mors-Thy Håndbold
GOG
Aalborg Håndbold
TTH Holstebro
Skjern Håndbold
HC Midtjylland
Skjern Håndbold
KIF Kolding København
Århus Håndbold

Læs mere og køb billet til eventen her

 

Hov! Inden du smutter...

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og deltag i lodtrækningen om 4 VIP billetter til dette års Final4 stævner (2 til herrernes + 2 til kvindernes)